Vecka 35

Denna vecka har verkligen runnit iväg och barnen har hunnit göra massor! De har fått arbeta i Classroom i både biologi och geografi, de skriver en förberedande text för att hålla tal (vi får se om de kommer få hålla sina tal senare) och de har skrivit sitt första glosförhör i engelska. Jätte kul att se dem arbeta, när de väl lärt sig att hitta rätt bok och att hitta rätt i boken.
Nästa vecka kommer de ha Klasskamp (åk 4-7) på torsdag. De ska komma ihåg att ta med sig idrottskläder!
På torsdag kväll är det sedan dags för föräldramöte klockan 18.00. Varmt välkomna!

Ny termin och tyvärr har nu de första lössen visat sig i klassen. Kamma gärna igenom era barn så förhindrar vi spridningen.

Ha en trevlig helg!

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Kommentera